11'e 10 Kala

YÖnetmen

Pelin Esmer

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun olduktan sonra bir yıl Yavuz Özkan'ın sinema atölyesine devam etti. Ziya Öztan, Osman Sınav ve Elisabeth Rygard'ın uzun metraj sinema filmlerinde, belgesellerde ve reklam filmlerinde yönetmen yardımcılığı yaptı. Kadir Has Üniversitesi'nde belgesel film üzerine dersler verdi.

İlk belgeseli "Koleksiyoncu" Yunanistan, Küba, Danimarka, Almanya ve ABD'de çeşitli uluslararası film festivallerinde gösterildi, Roma Bağımsız Filmler Festivali'nde En İyi Belgesel ödülünü aldı.

İlk uzun metraj belgeseli "Oyun" 2005 yılında San Sebastian'da yarıştı. Sinema filmi tadındaki "Oyun", Türkiye'de vizyona giren ve DVD'si yayınlanan ender belgesel filmlerden biri oldu. Dünyada elliden fazla festivalde gösterildi. Türkiye, ABD, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya'da, aralarında Adana Altın Koza Film Festivali Yılmaz Güney Anı Ödülü ve SİYAD - Türk Sineması Ödülleri Özel Ödülü ile New York Tribeca Film Festivali En İyi Yeni Belgesel Film Yönetmeni Ödülü de olan toplam on dört ödül kazandı. Le Monde, Time-CNN, Variety, New York Magazine, Cinemascope and Senses of Cinema gibi uluslararası saygın basın kuruluşlarından övgü dolu yorumlar aldı.

İlk uzun metraj kurmaca filmi olan "11'e 10 Kala"nın senaryosuna Paris'de Cannes Film Festivali'nin davetlisi olarak kaldığı Cinefondation'da başladı, İstanbul'da tamamladı. San Sebastian Film Festivali'nin ana yarışma bölümünde yer alan film, 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü'ne, 16. Atın Koza Film Festivali'nde En İyi Film ve En İyi Senaryo ödüllerine, Ortadoğu Uluslararası Film Festivali'nde En İyi Yeni Ortadoğu Yönetmeni, Tromso Film Festivali'nde Fipresci ödülüne, Nürnberg Türkiye/Almanya Film Festivali'nde En İyi Fİlm ve Sinema Yazarları ödüllerine, Cinema Novo Film Festivali'nde Ana jüri ve Genç Jüri Özel ödüllerine, Ankara Film Festivali'nde En İyi Yönetmen, Onat Kutlar En İyi Senaryo ve En İyi Sanat Yönetimi ödüllerine, Tetouan Film Festivali ve IndieLisboa Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülüne layık görüldü. 2005 yılında Sinefilm'i kuran Pelin Esmer yapımcı ortakları Nida Karabol Akdeniz ve Tolga Esmer'le kendi projelerini gerçekleştirmektedir.

Filmografi

11'e 10 kala (2009)
Oyun (2005)
Koleksiyoncu (2002)

senaryo, yönetmen, yapmcı, kurgu
yönetmen, yapımcı, kamera, kurgu
yönetmen, yapımcı, kamera